<small>20:00 •  27. 04. 2017 • </small>Vladimír Merta, Jan Hrubý, Ondřej Fencl & Hromosvod

Hudba - Vladimír Merta, Jan Hrubý, Ondřej Fencl & Hromosvod

20:00 • 27. 04. 2017 • Vladimír Merta, Jan Hrubý, Ondřej Fencl & Hromosvod

  • VLADIMÍR MERTA
  • JAN HRUBÝ - housle
  • ONDŘEJ FENCL - klavír
  • DOPROVODNÁ KAPELA HROMOSVOD

 

Vladimíra Mertu jistě není třeba představovat. Zejména v dobách předrevolučních byl řazen a právem patřil ke špičkám zdejšího folkového disentu.

 

Veterán a základní kámen českého písničkářství Vladimír Merta a dvakrát mladší muzikanti z folk-rockového Hromosvodu pokračují ve společném koncertování, které začalo v únoru 2012. Vloni se do soukolí přidal i fenomenální houslista Jan Hrubý – s Mertou se potkává periodicky několik desítek let. Kombinace pracovně nazývaná Mertohrubosvod triumfovala m.j. na festivalech Trutnoff, Colours nebo na Folkových prázdninách v Náměšti.


Na úvod koncertu zahraje několik písní Ondřej Fencl se skupinou Hromosvod, její chytlavý folk-rock místy podbarvuje na saxofon všetečný Vladimír Merta. Střední část je věnována stěžejním písním Mertovým ze 70. a 80. let (Kocovina, Astrolog, Chtít chytit vítr, Harmonie, Vzdálené výstřely, Začouzené sklíčko, Kecy…), virtuózní kytaru a charakteristický zpěv protagonisty při tom na klavír doprovází třicátník Fencl (též 5P Luboše Pospíšila nebo Schodiště) a kouzlení jednoho z nejosobitějších českých smyčcových mágů Jana Hrubého. Příležitostně se přidává i houslistka Hromosvodu Hana Vyšínská (m.j. Inflagranti), čímž vzniká nevídané smyčcové dvojspřeží. To pak spolu s rytmikou a flétnou dominuje i ve třetí části vystoupení, kdy spojují své síly trio a celá kapela, tedy sedm muzikantů dohromady. Dojde jak na kapelní úpravy Mertových klasik (K pětadvaceti, Madonna Decibela, Sjezd upírů…), tak na stěžejní songy, které proslavily Jana Hrubého (Funebráci, Večernice…).


Hlavní postavou je bezesporu nestor VLADIMÍR MERTA, který alby Domilováno (2013) a Imagena (2014) dokázal, že ještě rozhodně nepatří do starého železa a má co říct nejen skrz své dávné hymny. Jak stěžejní podpoře se bard stále těší dokázal nedávný vyprodaný koncert k sedmdesátinám v pražské Akropoli, kam přišli poblahopřát mimo jiné pánové Nohavica, Mišík, Prokop nebo Redl… HROMOSVOD si místo na slunci teprve hledá (resp. trpělivě buduje). Možná ho najde s aktuální čtvrtou řadovou deskou Divoký ticho Žižkova (vyšla v červenci 2015). Jan Hrubý, dlouholetá hudební opora Michala Prokopa, Vladimíra Mišíka a dalších velikánů, vše velkolepě podtrhuje smyčcovými tahy, které nemají na scéně obdoby.

 

 

 

Vstupné 280 Kč / 230 Kč (studenti, senioři)

 

 

VSTUPENKY

 


Novinky

12. 06. 2018 - Čáry, čmáry malování

Výstava výtvarných prací zákl. škol na Praze 11 a ZUŠ Jižní Město

více...

11. 06. 2018 - Tóny Chodovské tvrze 2018:

15. ročník letního hudebního festivalu na nádvoří Chodovské tvrze

více...

29. 05. 2018 - Kino klub opět každé pondělí

Těšte se na ty nejnovější a oceněné snímky napříč světovou kinamatografií!

více...

29. 05. 2018 - Pozvánka na Chodovskou tvrz

Přijďte v červnu na tvrz na moderní i klasický jazz nebo na duo arménsko-tureckého usmíření.

více...

28. 05. 2018 - Koncerty a divadelní představení v roce 2018:

Podívejte se na nejbližší večerní program v Zahradě! Nové květnové divadelní představení v prodeji!

více...

zahrada kc on Facebook

Twitter


zahradaKC, Kulturní Jižní Město o.p.s., Malenická 1784, telefon: 271 910 246, e-mail zahrada@kczahrada.cz, pokladna otevřená Po – Pá 8 – 20.